Committees, Caucuses, Task Forces, Representatives

The Strength of Volunteers

AADPRT is governed by volunteers who sit on its committees, caucuses, and task forces organized around areas integral to the organization's operation and development. All of these are overseen by the Executive Council led by the president. We invite members to get involved by expressing interest in any of these groups to the appropriate Executive Council member. 

To better understand the structure of the organization and identify groups you might be interested in joining, please review Committee, Caucus, and Task Force charges and membership lists.

Charges 

Committee/Caucus/Task Force Member Lists


Committees

  • ACGME Liaison - Sallie DeGolia
  • Addictions - Amber Frank
  • Assessment - Julie Sadhu
  • Curriculum -  Anuja Mehta
  • Development - Ann Schwartz
  • Information Management - Ann Cunningham
  • International Medical Graduates (IMG) - Madhu Rajanna
  • Justice, Equity, Diversity, and Inclusion (J.E.D.I.) - Ulrick Vieux
  • Match Consultants - Erica Shoemaker
  • Membership - Sourav Sengupta
  • Mentorship - Isheeta Zalpuri
  • Neuroscience Education - Ashley Walker
  • Organizational Equity - Ana Ozdoba
  • Program - Tracey Guthrie
  • Psychotherapy - Anne Ruble
  • Recruitment - Anna Kerlek
  • Regional Representatives - Joy Houston
  • Workforce Committee - Tanya Keeble

Caucuses

  • Assistant/Associate Training Director - Eitan Kimchi
  • Child & Adolescent Psychiatry - Laurel Williams
    CAP Caucus Chair Roles, Responsibilities, and Selection
  • Combined Programs - Jane Gagliardi
  • Community Programs - Theadia Carey & Scott Oakman
  • Director of Small Programs - Gary Swanson
  • Global Psychiatry - Benedicto Borja
  • Integrated Care - Anna Ratzliff
  • New Programs - Krystle Graham
  • Subspecialty - Carrie Ernst
  • Triple Board - Kristi Kleinschmit & Mary Gabriel
  • VA - Position open. Seeking nominations.
  • Vice Chair - Ahmad Hameed

Procedures for creating and maintaining caucuses

Program Administrator Caucus and Committees

  • Caucus Chair - Sharon Ezzo
  • Lucille Fusaro Meinsler Program Administrator Award - Ola Golovinsky
  • Website Management - Deborah Bibeau
  • Mentorship - Britany Ratliff
  • Professional Development and TAGME - Lyndsay Clark, Traci Wooden
  • Program Planning - Juliet Arthur, Roopali Bhargava, Lora Goudreau
  • Wellness - Kristin Hollis, Jessie Skriner

Task Forces

  • Burnout - Donna Sudak
  • Residency Curriculum and Assessment Review - Jacqueline Hobbs

Regional Representatives

REGION I - NEW ENGLAND 

  • GENERAL - Auralyd Padilla, MD (2022-2025)
  • CHILD or SUBSPECIALTY - Brian Skehan, MD (2020-2023)

REGION II - NEW YORK

  • GENERAL - Aum Pathare, MD (2022-2025)
  • CHILD or SUBSPECIALTY - Manassa Hany, MD (2022-2025)

REGION III - MID-ATLANTIC

  • GENERAL - Monica Dhingra, MD (2022-2025)
  • CHILD or SUBSPECIALTY - Fauzia Mahr, MD (2020-2023)

REGION IV - MIDWEST

  • GENERAL - Victoria Kelly, MD (2022-2025)
  • CHILD or SUBSPECIALTY - Jyotsna Ranga, MD (2022-2025)

REGION V - SOUTHEAST

  • GENERAL - Jessica Sandoval, MD (2022-2025)
  • CHILD or SUBSPECIALTY - Cecilia DeVargas, MD (2022-2025)

REGION VI - CALIFORNIA

  • GENERAL - Reza Farokhpay, MD (2021-2024)
  • CHILD or SUBSPECIALTY - Anne McBride, MD (2021-2024)

REGION VII - FAR WEST

  • GENERAL - Michael (Sean) Stanley, MD (2022-2025)
  • CHILD or SUBSPECIALTY - Benjamin Lafferty, MD (2022-2025)

Representatives to Allied Organizations and Match Consultant

  • AAMC/CFAS - Krystle Graham, Sandra Sexson, and Sidney Weissman
  • Governance Board, Academic Psychiatry - Sheldon Benjamin
  • OPDA - Deborah Spitz
  • PRITE - Chris Miller, Mark Servis, Mike Travis, & Laurel Williams
  • Match Consultant - Erica Shoemaker